ODDZIAŁ W ELBLĄGU
KRS 0000154454 REGON 007025664-00901 NIP 5782206786,
konto: 92 1750 0012 0000 0000 3176 9051 Raiffeisen Bank Polska SA
Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17, 82-300 Elbląg, elblag@toz.pl
tel: 793-739-108 (w godzinach 12-17) === Facebook: TOZ Elbląg

Dokarmianie kotów wolno żyjących

Wszystkie osoby dokarmiające koty wolno żyjące w okresie zimowym mogą otrzymywać suchą karmę zakupioną przez gminę miasto Elbląg. Warunkiem jest zadeklarowanie ilości dokarmianych kotów w określonym miejscu oraz zobowiązanie do przestrzegania tam prostych reguł porządkowych.
Ponadto dodatkowa karma (z darów) jest wydawana w uzasadnionych wypadkach (na pisemny wniosek) przez cały rok, w ramach opieki nad budkami dla kotów oraz sterylizacji kotek.
Karma wydawana jest w środy w godzinach otwarcia biura, ul. Związku Jaszczurczego 17. Prosimy o przynoszenie toreb, karma kupowana jest hurtowo.

Zimowe dokarmianie ptaków wodnych 2018/2019Od kilku lat nasz Oddział dokarmia kaczki i łabędzie zimujące na terenie miasta. W celu zrównoważenia przypadkowego a niekiedy wręcz szkodliwego pokarmu, w okresach mrozów wysypywana jest mieszanka zbożowa. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w dokarmianiu, szczególnie mieszkające w publiżu Kumieli, proszone są o kontakt mailowy elblag@toz.pl, telefoniczny lub osobisty w każdą środę - w godzinach otwarcia biura Oddziału.


Jak dokarmiać

Dokarmianie kaczek rozpoczyna się gdy pojawią się mróz, lód i śnieg a ptaki zostaną odcięte od naturalnych źródeł pokarmu. Dokarmiając jesienią sprawiamy, że zostają u nas ptaki, które w poszukiwaniu jedzenia powinny odlecieć w cieplejsze regiony Europy. Dlatego nie powinno się karmić ptaków cały rok doprowadzając do uzależnienia od humoru człowieka (z reguły w najgorszą pogodę są najmniej karmione). Osoby, dla których stanowi to formę kojącego nerwy hobby, mogą cały rok karmić gołębie czy kawki, pamiętając, że najlepiej ziarnem (np. pszenicą) a nie resztkami i nie w sposób zaśmiecający otoczenie, co generuje pozbawione sensu awantury. Pieczywo należy kruszyć i sypać tylko w ilościach zjadanych natychmiast.
Ptaki wodne takie jak łabędzie i kaczki są wszystkożerne, ich naturalną dietą jest roślinność wodna wzbogacona bezkręgowcami i owadami żyjącymi w wodzie. Zimą dokarmiamy je zbożem lub gotowymi mieszankami ziaren, dostępnymi poprzez internet (np Allegro), lub na targu miejskim. Nie wrzucamy pokarmu do wody, tylko na brzeg (lód) w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast. W cieplejszych okresach zimy dokarmianie powinno być mniej intensywne.

NIE w ten sposób!


Herbatniki, czekolada, ciasteczka w polewie, płatki kukurydziane,"Zdrowy Błonnik" (oraz śmieci)...
Ogólnie chleb nie jest najlepszym pokarmem dla ptaków, pomimo, że im smakuje. Nie może być spleśniały i zawsze powinien być rozdrobniony!