ODDZIAŁ W ELBLĄGU
KRS 0000154454 REGON 007025664-00901 NIP 5782206786, konto: 92 1750 0012 0000 0000 3176 9051 Raiffeisen Bank Polska SA
Elbląg, ul.Związku Jaszczurczego 17, 82-300 Elbląg, elblag@toz.pl
tel: 793-739-108 (w godzinach 12-17) === Facebook: TOZ Elbląg

Budki dla kotów wolno żyjących

W sprawie ustawienia budki dla kotów można kontaktować się telefonicznie (514-391-293). Budkę miejską (o wymiarach dł.80-gł.40-wys.55, 2 wejścia) można otrzymać po zadeklarowaniu opieki zgodnej z naszymi zasadami oraz wyłącznie za zgodą posiadacza gruntu (lub będąc posiadaczem gruntu, niezależnie od prawnej formy posiadania)
formularz do wypełnienia
Docieplone styropianem budki pozwalają kotom wolno żyjącym znalezienie w miarę bezpiecznego i jednocześnie niekonfliktowego schronienia w mieście, umożliwiają przetrwanie przeciętnej zimy, szczególnie, kiedy koty są jednocześnie dokarmiane. Każda budka posiada swojego opiekuna (przeważnie opiekunkę) i jest zlokalizowana z uwzględnieniem obiekcji sąsiadów. Budki pozwalają ustalić miejsca przebywania zwierząt i kontrolować ich populację (poprzez sterylizacje), a w pobliżu nie ma siedlisk myszy czy szczurów. Pod opieką TOZ w Elblągu znajduje się obecnie 140 budek własnych i miejskich, oraz budki ze styropianu. Jedna budka miejska została ukradziona z osiedla Sielanka (mamy nadzieję, że będzie pełnić tą samą funkcję w jakimś innym miejscu) a spółdzielnia "Nad Jarem" zadała sobie trud wywiezienia 2 budek styropianowych na wysypisko śmieci, gdzie nie udało się już ich odnaleźć.


Budki miejskie

Koty wolno bytujące w ekosystemie miejskim są własnością skarbu państwa. Są zwierzętami terytorialnymi i tolerują się w jednym miejscu w większej ilości jedynie w czasie dokarmiania. Koty są najlepszym rozwiązaniem do usuwania gryzoni bytujących w blokowiskach - nie kładzie się trutek, więc gryzonie nie zdychają w niedostępnych miejscach (co skutkuje mnożeniem pasożytów, bakterii itp.) Instynkt łowiecki kota jest niezależny od tego, czy jest nakarmiony czy głodny.
Tereny gdzie koty są niepożądane (np place zabaw, uprawy) można chronić odpowiednim ogrodzeniem (np. z siatki) lub elektronicznymi odstraszaczami, a piaskownice powinny być tak czy owak przykrywane i sprzątane (są zanieczyszczane przez ptaki, jeże, itd).
Zimą, szczególnie w okresie silnych mrozów, wraca temat wpuszczania kotów do piwnic. Oczywiście piwnica jest lepszym schronieniem niż budka, ale piwnice są różne. Jeżeli wpuszcza się koty do swojej piwnicy lokatorskiej należy zabezpieczyć drzwi w sposób uniemożliwiający im dalsze wędrówki. Nie wolno w żadnym wypadku wpuszczać kotów do części wspólnych i piwnicznych labiryntów w blokach, gdzie często potem giną. Wysoko umieszczone okienka piwniczne, najczęściej uchylane od góry, umożliwiają wejście, ale nie wyjście.
Alternatywnie można kotom stawiać budki sklejone samodzielnie ze styropianu. Styropian (twardy, podłogowy) należy kupić - 4 lub 3 arkusze, zależnie od wybranej wersji, koszt łacznie z klejem (polimerowym) to ok 30zł, tutaj i tutaj można pobrać projekt budki. Wersja Lux różni się zdejmowanym dachem, Do środka najlepsza jest słoma, a jeżeli już koniecznie szmatki, to należy je często trzepać i wymieniać.
Budka nie musi byś ostentacyjnie biała, co wznieca często awantury ze strony estetów - można ją łatwo pomalować farbami akrylowymi, wałkiem albo sprayem. Taka budka spełni bardzo dobrze swoją funkcję wszędzie tam, gdzie nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne; jest lekka, łatwa do przestawienia. Na budki można również adaptować styropianowe pudła, do nabycia przez internet (Termobox TB 205 + pierścień podwyższający Ring70), są dostępne także już gotowe, pomalowane i z otworem wejściowym.


Budka styropianowa typ Elblag/2016